آثار هنرمندان خاورمیانه در حراج ساتبیز با کیوریتوری مارگریتا ماکاپانی میسونی

PDF
21 April 2020
حراج آثار کیوریتورشدۀ ساتبیز با کیوریتوریِ مارگاریتا ماکاپانی (طراح مد و مدیر خلاق ام.میسونی از خانه‌های پیشروی مد و فشن) از 14 آوریل افتتاح شد و امروز به پایان رسید.

میسونی به‌عنوان کیوریتور مهمان این حراج با گردآوری 105 اثر از طیف گسترده‌ای از هنرمندان پیشروِ بین‌المللیِ هنر پس از جنگ و هنر معاصر، آثار این حراج را انتخاب کرده بود.او که با رویکردی جهانی برای جمع‌آوری آثار استفاده کرده بود علت انتخاب این طیف گسترده را استفادۀ هنرمندان این آثار از بافت‌ها و متریال مختلف نام برد و از این رو از هنرمندان پیشرو و هم‌چنین از هنرمندان جوان و خلاق سراسر جهان از جمله امریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه، پرتقال، ژاپن، چین، کره جنوبی، ایران، ترکیه، مراکش، عراق، اتریش، دانمارک، سوئیس، آرژانتین، کلمبیا و... در کنار هم بهره برد. در این بین نام هنرمندانی چون اندی وارهول، ویکتور وازارلی، سل لویت، یایویی کوزاما، مارک توبی، گراهارد ریختر و... دیده می‌شود.


در این حراج آثاری از هنرمندان خاورمیانه نیز چون شیرین نشاط، منیر فرمانفرمائیان، فخرالنسا زید، اتل عدنان و حسن حجاج حضور داشت و اثر منیر فرمانفرمائیان به مبلغ 375 هزار پوند به‌عنوان گرانترین اثر هنرمندان خاورمیانه به فروش رسید.
گرانترین اثر این حراج نیز با اختلاف زیادی با دیگر آثار، به نقاشی جرج کاندو هنرمند آمریکایی رسید که به مبلغ یک میلیون و 35 هزار پوند چکش خورد و تنها اثر میلیونی این حراج شد و پس از آن منیر فرمانفرمائیان دومین اثر گران این حراج را نصیب هنر ایران کرد.

Recommended Articles

گزارش پانزدهمین دوره حراج تهران
The 15th auction of Tehran, with the separation of works of modern Iranian art, was held on the evening of Friday, December 15, 1400 at the Parsian Azadi Hotel, with the presence of 80 works belonging to 60 artists.This report was written by the Artchart team and was published in the special issue of the 15th Tehran Art Auction in December 1400.
17 January 2022

اکوسیستم هنر خاورمیانه
اکوسیستم هنر، یک شبکه‌ی ارتباطی پیچیده بین سهامداران و ذینفعان مجموعه‌ای از موسسات فعال، گالری‌ها و افراد و نیروهای قدرتمندتر با نفوذتر است که منجر به جنبش و تحرک در  بازار جهانی هنر می‌شوند و آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
29 April 2021

یاداشتی بر زندگی هنری ضیا العزاوی هنرمند عراقی
آثار هنری ضیا العزاوی معاصر و سنت‌گرا است؛ محلی و جهانی است. میراث فرهنگ عربی، شیعی، اسطوره‌ای، تمدن سومری و نیز رویدادهای سیاسی در آثار او هویدا هستند. العزاوی هنرمندی معاصر به شمار می‌آید که اگرچه تاریخ و فرهنگ عربی و عراقی در آثارش آشکار است و از تجربه تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های جدید هراسی ندارد.
1 November 2020

رقابت در بازار هنر خاورمیانه طی سال‌های اخیر و عوامل موثر بر آن
با رشد عرصۀ هنری منطقه خاورمیانه، آثار هنری در حال تبدیل‌شدن به یک دسته از دارایی‌های ایده‌آل برای سرمایه‌گذاران در این منطقه هستند. 
19 May 2020

در دوران پساکرونا، آیا بازار هنر به حالت عادی خود بازمی‌گردد؟
اگر ویروس تاثیر اقتصادی مستقیمی بر روی برخی از مجموعه‌داران و خریداران هنر نداشته باشد، اما شرایط روانی‌ای که به‌خاطر آن به‌وجود آمده است منجربه کاهش خرید در بازار هنر خواهد شد.
28 April 2020
Insert Comment

* Indicates required field
Comments

Nima Heidari 1 year ago

مقاله بسیار خوبی بود